MENU
  • 17 lipca 2020
  • Fundacja
  • Kategorie: Artykuły

Porady Psychologa część I

W związku z licznymi pytaniami do Psycholog zamieszczanymi na naszym profilu na Instagramie, poniżej przedstawiamy Wam trudności z jakimi na co dzień możemy się spotkać. Będziemy Wam na bieżąco przedstawiać pytania i udzielone przez naszą SUPER Psycholog Martę Rybus odpowiedzi.

Pamiętajcie, że cały czas możecie do nas pisać. Jesteśmy tu dla Was!

Co zrobić by dziecko zaczęło mówić?

Żeby dziecko zaczęło mówić, powinno mieć odpowiednio zbudowany aparat mowy, dlatego warto sprawdzić np. wędzidełko języka. Pamiętajmy, że mowa rozwija się u dzieci w różnym tempie. Jeżeli ma Pani obawy najlepiej udać się do specjalisty. przyczyn mowy może być wiele. Logopeda, neurolog i psycholog to trzy osoby, które warto odwiedzić przy opóźnionym rozwoju mowy.

Jak powiedzieć rodzicom o ciąży w wieku 16 lat?

Rodzice? Jak im powiedzieć? Bez różnicy w jakie słowa ubierzecie tą informację. Wasi rodzice, najbliższa rodzina będzie zszokowana, zdziwiona i w pierwszym momencie rozczarowana. Jednak nie bój się poinformować rodziców. Im wcześniej to zrobisz tym lepiej! Pamiętaj, że należy Ci się również wsparcie ze strony szkoły. Jeśli potrzebujesz wsparcia, pomocy, porady napisz do nas!

Jak długo dziecko, po domu gdzie bito i poniżano matkę, uczy się do niej szacunku?

Dziecko nie uczy się szacunku. Dziecko ma szacunek do swojej matki i kocha je bezgranicznie. Być może ma traumę związaną z doznawaną przemocą? Nawet jeśli przemoc, fizyczna bądź psychiczna, kierowana jest do matki a nie bezpośrednio do dziecka i tak traktuje się dziecko jako ofiarę przemocy. O skutkach przemocy można znaleźć artykuł na naszej stronie.

Czy kiedy rodzice się rozstają i ojciec wyprowadza się do kobiety, która ma dzieci, jego wyjazdy na urlop z byłą żoną i ich dziećmi nie mieszają im w głowach?

Rodzice się rozstają. Ojciec się wyprowadza, jednak dalej jest ojcem. Jeżeli dzieci pojadą na wakacje z mamą i tatą (pomimo, że rodzice nie są już razem) będą czuły się swobodnie. Dla nich to całkiem naturalne środowisko. Jeśli byli partnerzy decydują się na wspólne spędzanie czasu z dziećmi to cóż nic tylko pogratulować dojrzałości!

Jak porozmawiać z dzieckiem o rozwodzie?

Sposób komunikacji ma ogromne znaczenie dla komfortu dziecka. Najlepszym rozwiązaniem jest, gdy dziecko słyszy tylko treści odpowiednie dla swojego wieku i ma możliwość zareagowania w dowolny sposób. Może płakać, krzyczeć, może się obrazić. Taka reakcja może być również odroczona w czasie. Ważne, by opiekunowie akceptowali wszystkie uczucia dziecka i stworzyli mu warunki na ich przeżycie. Polecam karty „Porozmawiajmy o rozwodzie” Heim. Jest to zestaw kart przeznaczony do indywidualnej pomocy psychologicznej i psychoedukacji dzieci oraz młodzieży. Zestaw zawiera 40 kart, które podpowiedzą jak dziecko może przeżyć rozwód rodziców, jak radzić sobie z niepokojem i trudnymi emocjami oraz jak rozpocząć rozmowy z dzieckiem. Karty mają pomóc dzieciom w rozeznaniu swoich uczuć, myśli i obaw związanych z zmianą, jaką jest rozwód.

Jeżeli jestem w 3 miesiącu ciąży i nie byłam u ginekologa, to coś z dzieckiem? Mam 15 lat.

3 miesiąc ciąży to moment, w którym powinnaś wykonać takie badania jak: morfologia krwi, badania na cukrzycę, badania ogólne moczu, badania przeciwciał anty D. Z pewnością należy wykonać badania USG. Więc zachęcam abyś jednak udał się do lekarza (nawet jeśli masz 15 lat!) i wykonała badania. To bardzo ważne dla Ciebie i dziecka!

Patchwork wymaga czasu czy na ogół jest skrajnie trudny?

Nie ma na to reguły, jednakże można wychwycić pewne prawidłowości wynikające z doświadczeń w pracy z osobami, które tworzą rodziny patchworkowe. Obecni partnerzy mogą czuć, że to na ich barkach spoczywa obowiązek za dobre układy pomiędzy ich dziećmi, jak i byłymi i obecnymi partnerami. Mogą czuć się przytłoczeni ciągłymi staraniami i łagodzeniem sytuacji konfliktowych, szczególnie jak dziecko nie akceptuje obecnych partnerów. Pojawiać się może również zazdrość, szczególnie o relacje z eksmałżonkami.

453

Komentarze