MENU
  • 21 listopada 2016
  • Fundacja
  • Kategorie: Artykuły

Podziękowanie za zaproszenie do reportażu dla TVP Gdańsk.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować  Zespołowi Telewizji TVP za zaproszenie naszej Fundacji do wzięcia udziału w nagraniu reportażu o działaniu naszej Fundacji na rzecz młodych mam oraz ich faktycznych potrzebach.
Reportaż ten zostanie wyemitowany dnia 3 grudnia 2016 przed głównym wydaniem Panoramy.

Ekipa telewizyjna na nagrania poświęciła nam cały dzień. Ze względu na to, że Fundacja Młode Mamy ściśle współpracuje z Domem Samotnej Matki w Gdańsku Matemblewie, to też między innymi w tym miejscu odbyła się  część nagrań do reportażu, w którym poza członkami Zarządu Fundacji wzięły udział siostry prowadzące dom oraz podopieczne. Wraz z ekipą TVP udaliśmy się także do Gdyni, do mieszkania jednej z naszych podopiecznych, która również wzięła udział w nagraniach.

Do naszej Fundacji zgłaszają się mamy, które mają naprawdę wiele problemów, problemów które są spowodowane wzięciem na siebie ogromnej odpowiedzialności, ogromnej ponieważ często podwójnej, takiej która w normalnych sytuacjach powinna być dzielona pomiędzy dwoje rodziców. Często Młode Mamy nie mają wsparcia ze strony rodziny, są to kobiety które wychowywały się w domach dziecka i na samym starcie w dorosłe życie musiały stać się dorosłymi, odpowiedzialnymi kobietami, często szukały ciepła, miłości i bezpieczeństwa, a teraz muszą same ofiarować to swoim dzieciom.

Poruszyliśmy także problem społeczny – problem wykluczenia młodych, samotnych matek często przez ich wiek, brak ojca dziecka i niestabilną sytuacje finansową. Problem ten jest o tyle poważny, iż wynika z niezrozumienia i braku wiedzy społeczeństwa. Matka znajdująca schronienie w placówkach takich jak Domy Samotnej Matki nie ma możliwości usamodzielnienia się pod względem finansowym. Można by powiedzieć – Jak to? – Niech idzie do pracy – i tu właśnie uwidacznia się brak wiedzy innych ludzi. Domy Samotnej Matki zapewniają kobietom i ich dzieciom schronienie, co ważne schronienie ograniczone w czasie, oczywiście podopieczne mają tam swój własny kąt, wyżywienie, pomoc specjalistów i wszystko to czego potrzeba ich maleńkim rodzinom do dobrego życia. Ale problem pojawia się, gdy matka chce podjąć pracę, Domy Samotnej Matki nie zapewniają opieki nad dzieckiem, często niemowlęciem. Żłobki i przedszkola są drogie i wielu mam po prostu na nie nie stać, nie mają one też możliwości poszukiwania i podjęcia pracy, gdy nie mają zapewnionej opieki nad dzieckiem i tu zaczyna się błędne koło. Wiele młodych matek musiało przerwać naukę z uwagi na ciąże, brak wykształcenia stanowi kolejną barierę w drodze do samodzielności.

Reportaż ten będzie przedstawieniem rzeczywistych historii pełnych problemów, ale przede wszystkich pełnych prawdziwej miłości, nadziei i wzruszeń, będzie on wewnętrznym apelem o pomoc i zrozumienie.

Jako Fundacja z całego serca chcemy pomagać mamom, wspierać je i wprowadzać w samodzielne, dorosłe życie, dlatego też zwracamy się do firm i instytucji, które chciałyby wesprzeć nasze działania i zachęcamy do kontaktu.

516

Komentarze