MENU
  • 20 kwietnia 2020
  • Fundacja
  • Kategorie: Artykuły

Maseczki chronią czy nie?

Od 16 kwietnia 2020r. zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Wychodząc z domu musimy zakrywać te części twarzy. Może to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki czy szalika.

Właściwie przed czym chronią?

A więc jednym z kluczowych elementów każdej maseczki jest filtr wychwytujący zanieczyszczenia. Klasyfikuje się je według oznaczenia FFP. I tak FFP1 oznacza najsłabszą ochronę, a FFP3 najmocniejszą. Maseczki o najsłabszym stopniu filtracji są odradzane jako środek zapobiegający rozprzestrzenianiu się wirusa.Wybierając maskę trzeba zwracać uwagę na komfort jej zakładania i zdejmowania. Ochrona musi przylegać do twarzy ściśle, dlatego istotne jest zastosowane rozwiązanie – gumki lub sznurki, które są odpowiednio długie. Maskę najlepiej przetestować przed zakupem osobiście.

Doktor Agnieszka Chojecka z Państwowego Zakładu Higieny twierdzi, że maski o klasie FFP3 mogą zapewnić wysoki poziom ochrony przed koronawirusem. Badania z 2008 roku potwierdzają, że tego typu ochrona pozwala obniżyć o 70-80 proc. ryzyko infekcji grypą. Niezbędne jest jednak zachowanie innych elementów higieny – przede wszystkim unikanie dotykania oczu, ust, nosa, regularne mycie dłoni, unikanie miejsc publicznych, reagowanie na pojawienie się zagrożenia w najbliższym otoczeniu.
Każdy z nas chroni swoje zdrowie tak jak potrafi. W Polsce brakuje maseczek dla służby zdrowia dlatego ruszyły akcje szycia maseczek. Z filtrem, bez – lepiej mieć cokolwiek niż nic. Więc proszę nie obrzucajcie się błotem, przekrzykując i udowadniając, że maseczki nic nie dają bo każdy walczy na swoim froncie !

Zdrowia kochani !

Psycholog Fundacji mgr Marta Rybus

145

Komentarze